Midwest MTB Championships - Cross Country Cat 2 Male

July 23, 2016


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 15 to 16

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2119 Corbin Hodgeman Pardeeville WI 16 54:52.69 0:00.00 Sun Prairie 2 9 2040 Nick Niemi Elkhart Lake WI 15 55:17.23 0:24.54 Diablo Cycle 3 42 1368 Seth Petersen La Crosse WI 16 58:37.10 3:44.41 4 48 1326 Adam Maki Marshfield WI 16 58:58.09 4:05.40 Marshfield 5 89 2099 Andrew Flieger Plover WI 16 1:02:43.55 7:50.86 Team WORS NR 2086 Hunter Schmitt West Bend WI 15 Iscorp R/B Smartchoice MRI

Male 17 to 18

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 26 2113 Joey Jeschke Cudahy WI 17 57:24.77 0:00.00 Colectivo Coffee 2 29 2017 Matt Rodenkirch Sun Prairie WI 17 57:52.59 0:27.82 SPYCT - Red Fury 3 30 2064 Zach Dahlseng Stevens Point WI 17 57:55.34 0:30.57 4 46 1322 David Hertel Lake Mills WI 18 58:52.83 1:28.06 2 Rivers Bicycle and Outdoor 5 55 2066 Owen Reich Pine River WI 17 59:21.44 1:56.67 Team Extreme 6 64 1323 Noah Hertel Lake Mills WI 17 1:00:17.08 2:52.31 2 Rivers Bicycle and Outdoor 7 76 2108 Zac Lucarz Aurora IL 17 1:01:40.61 4:15.84 All Spoked Up 8 86 2118 Kaden Hodgeman Pardeeville WI 17 1:02:25.47 5:00.70 Sun Prairie 9 110 1332 Jacob Banks Westfield IN 18 1:04:56.24 7:31.47 Midwest Devo NR 2057 Daniel Gretzinger Greenville WI 18 FCYCT - The Scarlet Knights DQ 1359 Dominik Smialek Palos Heights IL 18

Male 19 to 24

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 1356 Roberto Noriega Madison WI 22 55:04.16 0:00.00 2 18 1324 Eric Paulos Janesville WI 21 56:40.26 1:36.10 Michael's Cycles 3 35 1342 Peter Mattingly Milwaukee WI 19 58:26.84 3:22.68 4 49 2060 Riley Shelton Hubertus WI 21 58:59.50 3:55.34 Team Extreme 5 87 1014 Cory Marty Watertown WI 23 1:02:36.51 7:32.35 Loft and Shove NR 1061 Isaac Drew Geneva IL 19 CarboRocket aven

Male 25 to 29

Field Size: 17

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1337 Bradley Mitchell Chicago IL 29 54:22.04 0:00.00 Roll: Racing 2 5 1339 Tony Lemke Madison WI 28 54:31.38 0:09.34 Trek Midwest Team 3 20 2092 Thomas Sturtevant Sun Prairie WI 28 56:47.12 2:25.08 4 31 1056 Marco Rhein Ripon WI 26 57:57.25 3:35.21 5 33 1362 Eric Weidman De Pere WI 29 58:24.31 4:02.27 Pete's Garage 6 34 1340 Caleb Kitzerow Madison WI 25 58:26.05 4:04.01 Great Dane Velo Club 7 36 1029 Shawn Peters East Dundee IL 29 58:28.95 4:06.91 Main Street Bicycles 8 38 1374 Aaron Deutchman Bettendorf IA 27 58:29.11 4:07.07 9 54 2093 Kyle Busse Woodstock IL 25 59:19.27 4:57.23 Bike Haven Race Team 10 71 1372 Kohl Adamson Onalaska WI 28 1:01:11.31 6:49.27 Smith's Bike Shop 11 73 1330 Josh McKinney Waterloo WI 28 1:01:24.78 7:02.74 Trek Midwest 12 105 1335 Arick Pustaver Madison WI 29 1:04:43.28 10:21.24 13 108 2045 Kyle Suratte Richmond IL 29 1:04:50.54 10:28.50 Bike Haven Race Team 14 122 2091 Steven Pirelli New Berlin WI 25 1:05:54.51 11:32.47 Team-111 15 125 1373 Justin Beal Carol Stream IL 29 1:06:05.70 11:43.66 16 139 2115 Andy Holliday Wauwatosa WI 28 1:08:43.89 14:21.85 17 166 1345 Cameron Lundin Deerfield WI 26 1:32:58.44 38:36.40 LundinTree

Male 30 to 34

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 1336 Karson Glass Chicago IL 30 54:52.20 0:00.00 Heritage Cycling 2 10 2122 Alex Revelo Mundelein IL 30 55:47.33 0:55.13 Zion Cycling 3 12 1343 Scott Shelman North Liberty IA 34 56:05.04 1:12.84 Iowa City Cycling Club 4 14 1043 Brandon Teske Madison WI 33 56:07.92 1:15.72 Loft and Shove 5 15 1004 Benjamin Neubauer Oshkosh WI 32 56:19.94 1:27.74 Winnebago Bicycle 6 40 2016 Paul Steckart De Pere WI 30 58:34.69 3:42.49 Broken Spoke Racing 7 60 2145 Ryan Goemans De Pere WI 34 59:48.81 4:56.61 Pete's Garage 8 69 2010 Mike Roethel Oostburg WI 34 1:01:08.71 6:16.51 Sheboygan Bicycle Company 9 70 2109 Ryan Conway La Crosse WI 34 1:01:10.69 6:18.49 Bikes Ltd 10 78 1360 Curt Emerson Berlin WI 32 1:01:59.30 7:07.10 Wheel & Sprocket 11 94 1320 Robert Sandy Jr Streator IL 31 1:03:23.83 8:31.63 12 117 2157 Steve Welk Milwaukee WI 34 1:05:33.86 10:41.66 Linear Sport MTB / Trek 13 118 1083 Brett Fitz Madison WI 33 1:05:37.28 10:45.08 14 129 2030 Nate Reik Milwaukee WI 31 1:07:04.22 12:12.02 BELGIANWERKX 15 134 1008 Jeff Siedschlag Edgerton WI 34 1:08:01.76 13:09.56 2 Rivers Bicycle Trek - Vision 16 143 1355 Andrzej Brzoznowski Chicago IL 32 1:10:36.85 15:44.65 Half Acre DNF 2043 Joshua Bucholtz Madison WI 31 NR 1369 Michael Eckert Brown Deer WI 33 NR 2014 Doug Herrick Kenosha WI 30 3CB Racing tagetage

Male 35 to 39

Field Size: 28

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1003 John Muraski Campbellsport WI 35 53:00.87 0:00.00 Team Extreme 2 2 1328 Scott Gustafson Belmont MI 39 54:01.87 1:01.00 Speed Merchants 3 11 1052 Jason Gibson Neenah WI 38 55:54.49 2:53.62 Diablo Cycling 4 13 1002 Jeramey Werbelow West Bend WI 37 56:05.64 3:04.77 Team Extreme 5 21 1055 Zeno Molteni Arlington Heights IL 35 56:53.24 3:52.37 Plus One 6 22 1375 Jason Bleedorn Madison WI 37 56:56.80 3:55.93 5NINES 7 44 1034 Ryan Pokorny West Bend WI 35 58:44.29 5:43.42 Team Extreme 8 50 1338 Jarred Cassady Lake Mills WI 39 59:00.45 5:59.58 Trek Midwest Team 9 57 1329 Peter Monko Chicago IL 37 59:29.14 6:28.27 Spidermonkey Cycling 10 59 2139 Steve Ericksen Batavia IL 35 59:47.17 6:46.30 All Spoked Up 11 61 1033 Cory Spaetti Winthrop Harbor IL 36 1:00:08.34 7:07.47 Alberto's Sport 12 72 2018 Jason Baer Waterford WI 37 1:01:14.04 8:13.17 Sheboygan Bicycle Company 13 91 2090 Ben Leach La Crosse WI 39 1:02:57.46 9:56.59 Bikes Ltd 14 99 2015 Samuel Adams Menomonee Falls WI 38 1:03:47.48 10:46.61 Milwaukee Bicycle Company 15 103 1016 Kerry Gonzalez Burlington WI 37 1:04:36.49 11:35.62 Treadhead Cycling 16 106 2077 Shaun Putz Campbellsport WI 38 1:04:46.41 11:45.54 17 107 2031 Joe Vanderpuy Sheboygan WI 36 1:04:47.26 11:46.39 Sheboygan Bicycle Company 18 111 2132 Bryan Scheel Genoa City WI 37 1:04:56.96 11:56.09 Bike Haven Race Team 19 130 2019 Shawn Richards Oostburg WI 39 1:07:11.35 14:10.48 Sheboygan Bicycle Company 20 137 2087 Jason Dahlby La Crosse WI 37 1:08:20.90 15:20.03 Bikes Ltd 21 141 2098 Jonathan Reik Cedarburg WI 39 1:10:10.74 17:09.87 22 159 1318 Eduardo Acosta West Chicago IL 39 1:18:22.89 25:22.02 Razor Hoof NR 1346 Matthew Bohm Oak Creek WI 37 Team WIsconsin KS NR 2089 Jack Curtis Grafton WI 36 Team Extreme NR 1026 Brad Flament Wadsworth IL 37 Zion Cyclery\Trek Racing NR 1111 Jonathan Vota Plainfield IL 35 Team Intent DNF 1334 Trent Williams Chicago IL 38 Spidermonkey Cycling DNF 1358 Tomasz Zajac Palos Heights IL 36

Male 40 to 44

Field Size: 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 1019 John Hughes Random Lake WI 43 54:24.85 0:00.00 Team Pedal Moraine 2 17 1042 Darrell Scheppman Denmark WI 44 56:27.37 2:02.52 Loft and Shove 3 19 1025 Jon Lester Eagle River WI 41 56:41.97 2:17.12 Diablo Cycling 4 28 2100 Peter Cherchian Sun Prairie WI 42 57:41.50 3:16.65 Chainsmokers 5 47 1009 Tim Patterson Omro WI 41 58:55.40 4:30.55 Diablo Cycling 6 51 1349 Matthew Vander Zanden Wrightstown WI 42 59:06.54 4:41.69 7 56 1017 Mike Purdy Oshkosh WI 40 59:24.89 5:00.04 Winnebago Bicycle 8 62 1027 Jason Mork Wausau WI 41 1:00:09.13 5:44.28 Linear Sport MTB 9 68 1038 Todd Mertz Appleton WI 44 1:01:03.20 6:38.35 Diablo Cycling 10 77 1013 Marc Salm Winneconne WI 43 1:01:56.84 7:31.99 Team Wheel & Sprocket 11 85 1350 Felipe Leite Wilmette IL 41 1:02:24.13 7:59.28 12 88 2044 Bryon Anderson Waukesha WI 40 1:02:41.95 8:17.10 Bike Haven Race Team 13 104 2134 Carey Falkenberry La Crosse WI 41 1:04:37.41 10:12.56 Organic Valley p/b Ale Asylum 14 109 1366 Scott Olson Rockford IL 43 1:04:51.30 10:26.45 Kegels 15 120 1047 Jason Ruesch Medford WI 44 1:05:49.37 11:24.52 RMC 16 123 1315 Sean Bjork Lake Bluff IL 41 1:05:58.04 11:33.19 RAPHA CYCLING CLUB 17 126 1327 Robert Willmas West Bend WI 40 1:06:10.74 11:45.89 18 135 1352 Terry Harron Longmont CO 42 1:08:04.81 13:39.96 19 145 1354 Ryan Frank Algonquin IL 41 1:10:55.13 16:30.28 20 154 1325 Dan Graham West Salem WI 41 1:15:13.99 20:49.14 NR 2022 Clif Ash Green Bay WI 42 Pete's Garage NR 2121 Robb Brabant Lena WI 41 NR 1319 Glenn Johnston Waunakee WI 43 PJ Power NR 2020 Todd Somers Milwaukee WI 44 Colectivo Coffee NR 2208 Brian Urban Lisle IL 44 ABD Cycling

Male 45 to 49

Field Size: 33

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 1005 Randal Sahs Sturgeon Bay WI 47 56:22.27 0:00.00 Broken Spoke Racing 2 24 1032 Roy Bailey Sun Prairie WI 47 57:14.23 0:51.96 Brazen Dropouts 3 25 2038 Peter Froelich Shorewood WI 47 57:21.57 0:59.30 Colectivo Coffee MTB Team 4 37 2048 Rick Dwyer Jefferson WI 49 58:29.06 2:06.79 2 Rivers Bicycle Trek-Vision 5 39 1006 Greg Love Verona WI 45 58:29.83 2:07.56 Brazen Dropouts 6 43 1095 Pete Emme Saint Nazianz WI 48 58:42.66 2:20.39 Broken-Spoke Racing 7 45 1046 Dave Blanke Barrington IL 46 58:50.33 2:28.06 The Bike Haven 8 53 2130 Jeff Harvey Ingleside IL 46 59:18.96 2:56.69 Bike Haven Race Team 9 63 1021 Quentin Gniot Green Bay WI 46 1:00:15.84 3:53.57 Gryphon Velo Racing 10 65 2142 Michael Jeschke Cudahy WI 47 1:00:18.95 3:56.68 Colectivo Coffee 11 79 2079 Andrew McDicken Appleton WI 47 1:02:00.11 5:37.84 Wheel and Sprocket 12 80 1353 Thomas Kabacinski Calidonia IL 47 1:02:05.04 5:42.77 MSN Pro Coaching 13 82 1030 Matt Lemorande Suamico WI 46 1:02:20.41 5:58.14 Gryphon Velo Racing 14 90 1347 Tony Lema Apple Valley MN 47 1:02:45.95 6:23.68 15 92 2117 Daniel Gill Pewaukee WI 48 1:03:06.09 6:43.82 Colectivo 16 93 2032 Ron Smith Fond Du Lac WI 48 1:03:20.61 6:58.34 Team WORS 17 98 2037 Paul Baltus Janesville WI 45 1:03:41.66 7:19.39 Janesville Velo Club/Michael's 18 100 1333 Dain Trittau Pingree Grove IL 45 1:03:49.04 7:26.77 The Bike Haven 19 113 1361 Ernie Huerta East Troy WI 49 1:05:01.37 8:39.10 Loft + Shove 20 132 2058 Daniel Duhm Greenville WI 47 1:07:34.67 11:12.40 Broken Spoke Racing 21 136 1371 Anthony Holloway La Crescent MN 49 1:08:13.93 11:51.66 22 138 2140 Jeff Pierce Sheboygan WI 48 1:08:43.01 12:20.74 23 149 1351 Peter Schmitz Praiew Du Sac WI 48 1:12:30.27 16:08.00 Baraboo Sharks 24 153 2039 Scott Niemi Elkhart Lake WI 48 1:14:40.61 18:18.34 trail vipers 25 156 2096 Thom Hineline Brooklyn WI 46 1:16:26.30 20:04.03 Capitol Off Road Pathfinders 26 167 2114 Troy Olm Madison WI 48 1:36:34.97 40:12.70 Chainsmokers NR 2029 David Bottum E Troy WI 48 NR 2033 Rory Craig Round Lake IL 47 Race Pace Cyclery NR 2137 Stephen Drew Geneva IL 49 Team Bicycle Heaven NR 1321 Mark Georg Brookfield WI 45 NR 2003 John Granger Manitowoc WI 47 Loft and Shove o club NR 2144 Christopher Murphy Burr Ridge IL 46 NR 2050 Dean Schadrie Manitowoc WI 47 Broken Spoke Racing

Male 50 to 54

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 23 1049 Jeff Sympson Rockford IL 54 57:05.51 0:00.00 Kegel's 2 27 1341 Jeff Schifano Oconomowoc WI 50 57:28.58 0:23.07 Angry Monkeys Racing 3 32 2104 Michael Owens Milwaukee WI 52 58:22.37 1:16.86 Colectivo Coffee 4 41 1365 John Riley Cross Plains WI 53 58:37.06 1:31.55 Trek 5 58 2074 Lloyd Cate Appleton WI 50 59:37.74 2:32.23 Wheel & Sprocket 6 67 1063 Troy Heineman Verona WI 51 1:00:56.60 3:51.09 Team Army 7 74 2028 Stuart Shelton Hubertus WI 52 1:01:25.45 4:19.94 Team Extreme Ski 8 84 1367 Charles Shields Milwaukee WI 53 1:02:23.24 5:17.73 HCC 9 96 2011 Larry Hipps Menomonee Falls WI 52 1:03:28.87 6:23.36 10 97 1364 Mike Meccia Madison WI 53 1:03:40.07 6:34.56 High Gravity 11 101 2042 Jody Arlen Wausau WI 50 1:03:52.91 6:47.40 12 102 1051 Demetrius Banks Onalaska WI 51 1:04:27.78 7:22.27 Smith's Bike Shop 13 112 2062 Mark Badger Fitchburg WI 50 1:04:57.44 7:51.93 Brazen Dropouts 14 119 2025 Tom Wendland Port Washington WI 54 1:05:41.31 8:35.80 Team Extreme 15 121 2068 Dave Reich Pine River WI 53 1:05:49.74 8:44.23 Team Extreme 16 124 2085 Walter Sdrenka Carpentersville IL 53 1:06:00.87 8:55.36 Vision 17 127 2052 Troy Sable West Bend WI 52 1:06:38.29 9:32.78 18 131 2136 Edward Piontek Wabeno WI 53 1:07:27.94 10:22.43 True North 19 140 2102 Eric Huff Sheboygan WI 51 1:09:18.83 12:13.32 Sheboygan Bicycle Company 20 144 1050 Brian Petted Cedarburg WI 53 1:10:49.83 13:44.32 Team Extreme 21 150 1363 Robert Groshek Onalaska WI 52 1:12:33.16 15:27.65 22 158 2005 Chuck Cunningham Bear Creek WI 51 1:17:20.37 20:14.86 L.A.P.T. 23 160 1370 Cordell Adamson Holmen WI 53 1:18:55.06 21:49.55 ORA cts 24 161 1059 Scott Nyland Madison WI 50 1:19:02.20 21:56.69 Loft & Shove 25 162 2076 Dave Dahlman West Allis WI 50 1:19:38.84 22:33.33 Team Extreme NR 2056 John Gretzinger Greenville WI 51 NR 2069 Chip Way Burlington WI 50 Milwaukee Cycles MKE Brew

Male Masters 55 to 59

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 52 1023 Frank Lowry Chippewa Falls WI 55 59:15.23 0:00.00 Brickyard Bike Club 2 66 1357 Jamie Mannion La Crosse WI 59 1:00:52.66 1:37.43 EMAG 3 83 1011 Steve Lipski Milwaukee WI 57 1:02:22.24 3:07.01 Vision Cycling 4 95 2216 Brian Brockmann Merrill WI 56 1:03:26.17 4:10.94 Team Attivo 5 114 2078 Todd Fletcher Waterford WI 55 1:05:12.95 5:57.72 Vision Wheel & Sprocket 6 116 2070 Rich Baumgarten Park Ridge IL 57 1:05:18.43 6:03.20 Half Acre Cycling Team 7 128 2095 Don Freitag Marshall WI 56 1:06:42.23 7:27.00 Team Extreme 8 147 2007 John Senkerik Wauwatosa WI 57 1:11:23.44 12:08.21 Team Extreme 9 157 2008 Dennis Malmanger Janesville WI 55 1:16:59.89 17:44.66 Janesville Velo Club 10 163 2128 Mike Miller Lodi WI 55 1:20:12.48 20:57.25 team skunk 11 164 2002 Bruce A Hauser Wausau WI 57 1:23:30.78 24:15.55 / 12 165 2101 Steven Drecoll Mundelein IL 55 1:26:35.67 27:20.44 NR 2001 Michael Bottum East Troy WI 55

Male Masters 60 to 64

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 75 2075 Bob Benedum Amery WI 64 1:01:31.51 0:00.00 Wookiee Juice 2 81 1344 Mark Olin Rochester MI 60 1:02:07.67 0:36.16 RBS Trek Cycling Team 3 115 2026 Glen Jones Fitchburg WI 62 1:05:16.97 3:45.46 Trek Midwest Team 4 133 2080 Brad Tennis Baraboo WI 61 1:07:37.39 6:05.88 5 146 1316 Ron Kubala Green Bay WI 61 1:11:12.73 9:41.22 6 151 2063 Kenneth Pearson Janesville WI 62 1:14:14.64 12:43.13 MIchael's Cycles 7 152 2013 Warren Fowler Green Bay WI 63 1:14:35.33 13:03.82 TitleTown Flyers 8 155 2009 James Mistark Marinette WI 64 1:15:53.44 14:21.93 Steele Performance 9 169 2105 Robert Maloney Milwaukee WI 60 1:57:43.50 56:11.99 NR 2012 Andrew Mishlove Glendale WI 61 Hampshire CycleCleb DNF 2111 Richard Nelson Cherry Valley IL 63 Kegels Bicycless NR 2035 Thomas Silbernagel Wauwatosa WI 64 Team Extreme

Male Masters 65 to 69

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 142 2138 Chris Kemble Milwaukee WI 66 1:10:13.15 0:00.00 Emerys 2 148 1317 Albert Weigel Wheeling IL 66 1:11:53.80 1:40.65 verdigris/village 3 168 2024 James Heinecke Sheboygan WI 66 1:43:54.13 33:40.98 I RIDE BIKES- GET OVER IT- B76 NR 2071 Mike Sherman Box Elder SD 72 DNF 2054 Gary Smits Green Bay WI 65 Broken Spoke